Kampanyanın Şirketler için Önemi

“Farklı olan, ancak farklı olan tarafından bilinir.” Arthur Schopenhauer

Kampanya, reklamcılık açısından tanımlanırsa, ürün, hizmet veya imaj hakkında, belirli bir başlangıç ve bitiş süresine sahip yoğun ve yaygın etkinlik dönemidir. İnternet dünyası için kampanya; birbiriyle alakalı veya birbirini tamamlayan nitelikte reklam faaliyetlerine denir. Kampanyanın başarıya ulaşabilmesi için, mevcut durumun iyi resmedilmesi çok önemli bir husustur. Bu bir ürün, hizmet ve imaja yönelik olabilir.

Kampanyalar yardımı ile tüketiciler ürünleri daha ucuz ve daha kaliteli bir şekilde ulaşabilirken, firmalar ise ürün tanıtımını ve daha fazla satışı gerçekleştirirler. Böylece daha fazla tüketiciye ulaşma imkanı sağlarlar.

Bir markanın veya ürünün öne çıkartılması, marka imajı oluşturulması ve en önemlisi akılda kalıcılık sağlanması için kampanya sloganları büyük önem taşır. Kampanya sloganlarının akılca kalıcı olması, çarpıcı olması ve olabildiğince kısa olması gerektirir. İstatistik verileri sonucunda da açıkça görülür ki, insanlar daima daha kısa olan ve çoğunlukla iki kelimeden meydana gelen sloganları aklında tutar. Apple’ın “Think Diffrent/ Farklı Düşün”, Google’ın “Kötü olma” ve Alfa Romeo’nun “Güzellik Yetmez” sloganları da bunu doğrular şekildedir.

Kampanyanız için alışılmışın dışında pazarlama kanallarını deneyin… Unutmayın ki hiçbir marka, büyük ve dikkat çekici bir sıçrama yaşamak için çok küçük değildir.
Kaliteli, etkili ve başarılı bir reklâm kampanyası iki ana kurala dayanır. Hedef kitleyi belirlemek ve hedef kitleyi çok iyi tanımaktır. iki faktöre hakimseniz kreatif bir ekiple neler yapabileceğinizi düşünmeye başlayın.