Markalaşmada Hedef Kitle

Hedef kitle nedir? Arz talep dengesi içerisinde üretimi gerçekleştirilen ve pazarda yerini alan her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi vardır. Hedef kitle analizini doğru yapan ve doğru iletişim kanallarıyla ulaşan işletmeler her zaman başarıya ulaşacaktır.

Markanız, kullandığınız renk, logo ve sloganlardan oluşur ama yalnızca bunlardan ibaret değildir. Markanız, hedef kitlenizin duygularına hitap etmek ve onlara ilham vermek için kullandığınız yaratıcı öğelerin bir birleşimidir. Başarılı bir marka, hedef kitleyi çekmek için onların ilgi göstereceği unsurları kullanır. Hedef kitlenizin kim olduğunu biliyorsanız, onların dilini konuşur, karşılaştıkları sorun ve ihtiyaçlarını belirleyebilirisiniz.

Geniş bir kitleye hitap etmeye çalışmak, çabanızın ve bütçenizin yanlış gruplar için harcanmasına sebep olur. Doğru kitleye, doğru iletişim kanalı ve analizle ulaşmalısınız. Pazarlamada hedef belirlenmeden ve bu kitlelerin detayları ve özellikleri bilinmeden atılacak adımlar, her ileri seviyede yanılgılara ve başarısızlığa neden olacaktır. Hedef kitlenizi belirlemeniz bu yüzden çok önemlidir. Hedef kitleye en iyi örneği Netflix üzerinden verebiliriz. Netflix’ te izlediğiniz dizilere ya da filmlere göre size yeni öneriler sunmakta. Bu önerileri sunarken sizin yaşınıza ve cinsiyetinize göre görseller ve videolar sunmakta. Yani arkadaşınız ya da eşiniz ile aynı içeriğin farklı reklamlarını görüyor olabilirsiniz. Hedef kitlenizi dinlemeli ve onlarla iletişim kurulmalıdır. Sosyal medya araçlarından faydalanmalı, ihtiyaçlarını ve ürünle ilgili sıkıntıları öğrenilmelidir.

Hedef kitle ile amaçlanan nedir?

Hedef kitlenizi doğru belirlemeniz ürününüzün veya hizmetinizin doğru kişilere ulaşmış olduğundan emin olabilirsiniz. Müşterileri sadakati oluşturabilir ve marka bağlılığı ile devamlılık sağlayabilirsiniz. Buna istinaden reklam bütçenizin doğru kullanıldığından emin olmuş olursunuz.