Ambalaj tasarımının markadaki önemi

Farklılaşmanın en önemli hedef haline geldiği bugünün pazarlama dünyasında, en önemli unsurlardan biri ambalaj tasarımıdır. Tüketicilerin önündeki binlerce ürün için saniyelerle kısıtlı karar anında ambalajın albenisi önemli bir güçtür. Ancak bu güç ne kadar etkili kullanılıyor?

Günümüz de ürünler kendi kendini satabilme özellikleriyle süslenmiş olmalıdır. Ürünü muhafaza eden ve tüketiciye tanıtan ambalaj bu nedenle günümüzde çok büyük önem kazanmıştır. Ambalaj, bir satış yerinde reklam aracıdır. Tüketicinin dikkatini çeker ve ürüne ilişkin nesnel ve duygusal bilgilenmeyi sağlar. Tüketici ürünü evinde her kullanışında, onunla ilgili imaj ve tutumları güçlendirme görevini yerine getirir. Kısacası ambalaj "sessiz bir iletişim aracı"dır. Ambalaj, ürünün giysisi gibidir. Tüketiciye ürünü satın almasını sağlaması işin gerekli tüm güzelliklerini üzerinde bulundurması gerekir. Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili bir ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, ambalajın tasarımına da bağlıdır.Çünkü ürünün tasarım çalışması tüketici ile ürün arasında ki tek duygusal bağdır. Eğer bu iş profesyoneller tarafından yapılırsa tüketici açısından mutlaka olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Etkili bir ambalaj tasarımı, pazarı ve tüketiciyi çok yakından tanımakla, şirket vizyonu doğrultusunda net bir strateji ortaya koymakla ve kategori dinamiklerini bilmekle oluşturulur.

Detaylar

Yapılan araştırmalar sonucunda, ambalajın bir ürünü sattırma gücü yüzde 70’dir. Eğer ambalaj tüketicinin o ürünü seçmesini sağlamışsa, yüzde 70 oranında da tüketicinin o ürünü satın almasını sağlayacaktır. Tüketici eline aldığı ürünü diğer ürünler ile değiştirmeden alış veriş sepetine atabiliyorsa, bunda ambalaj tasarımının önemli etkisi vardır. Kuşkusuz ne tek başına görseli güçlü bir ambalaj, kötü bir ürünle, ne de tek başına kaliteli bir ürün, görseli zayıf bir ambalajla satışını arttırabilir.